• NetUSBee
Jest to karta podłączona do złącza magazynka ROM (kartridża). W odróżnieniu od pozostałych kart jest to "produkt współczesny". Na zdjęciach widać okrojoną wersję, bez złącza USB, które jak na razie pozwala na podłączenie wyłącznie myszki, dlatego jego funkcjonalność jest mocno ograniczona.
Karta sieciowa oparta jest na popularnym chipsecie Realtek RTL8019AS. Dostępne są sterowniki (od EtherNEA/C-a) pod następujące systemy: TOS (STinG), MagiC (MagiC Net), MiNT (MiNT Net).

Z uwagi na fakt, iż STinG (z tego co mi wiadomo) nie obsługuje DHCP, używam tej karty pod SpareMiNT-em. Spisuje się doskonale.
CAB, HighWire, Lynx - przeglądarki,
aFTP - klient ftp.
A tutaj opis jak skonfigurować MiNT-a, gdy adres jest statyczny, lub przy użyciu DHCP.
 • BioVME firmy BioData

Tej karty niestety nie udało mi się uruchomić - brak sterowników.

Lipiec 2012 - w archiwum HYP Chips 'n Chips (Final Release X) można znaleźć informację o tym, że zworki na karcie ustawione są na obsługę złącza BNC, usunięcie obu zworek pozwoli na używanie złącza AUI.

 • RIEBL - wersja VME

Dwie takie karty kupiłem na giełdzie elektronicznej za kosmiczną kwotę 15zł :). Na jednej z nich wprowadzilem małą przeróbkę ułatwiająca wymianę baterii.
 • RIEBL - wersja MegaBus

Marzec 2011 - trzy takie karty (i jedną VME) udało mi się kupić za niewielką kwotę na niemieckim Ebay'u.

Kwiecień 2012 - wszystkie karty okazały się sprawne.

Ustawienia jumperów J1-J7:
 • wszystkie zworki z pozycji "dolnej" (jak na foto) - aktywne złącze BNC,
 • zworki w pozycji "górnej" - aktywne gniazdo AUI (sprawdzone).
Dostępne sterowniki:
 • STING (TOS) - ETHER.STX (dostępny z programem). Oprócz tego ładujemy moduł TCP.STX i eventualnie jeżeli potrzebujemy RESOLV.STX. W Control Panel wybieramy "STinG Port Setup". Wskazujemy na rozwijanej liście naszą kartę, w tym wypadku "Riebl Mega" lub "Riebl Mega (Mod.)" - ten drugi wybór to wersja zmodyfikowana**. Wpisujemy adres IP oraz maskę podsieci. Należy także zmodyfikować plik ROUTE.TAB. Dla połączenia ST (192.168.0.2) z PC (192.168.0.1) udostępniającym połączenie z internetem wpis powinien wyglądać następująco (ważne, aby edytor wstawiał prawdziwe tabulacje, a nie kilka spacji !!!):
0.0.0.0[Tab]0.0.0.0[Tab]EtherNet[Tab]192.168.0.1

 • Atari Network Service - rozpoznaje kartę, można ją przetestować i zmienić adres MAC. Dalszych testów nie prowadziłem. Program nie rozpoznaje (przynajmniej ta wersja której używałem) kart poddanych modyfikacji**.
 • MiNT-Net. Choć istnieją sterowniki w wersji szybszej i wolniejszej, dla kart przed i po przeróbce**, nie udało mi się uruchomić tej karty pod MiNT-em. System zawiesza się podczas startu, po załadowaniu sterownika (będę pewnie jeszcze próbował).
RIEBLMST.XIF:                niezmodyfikowane karty Riebl dla MEGA BUS,
RIEBLMST_FAST.XIF:    szybszy dostęp do pamięci, dla systemów bez "dopałek" (8MHz i 68000),
RIEBLSPC.XIF:                dla zmodyfikowanych** kart,
RIEBLSPC_FAST.XIF:    karty zmodyfikowane**, szybszy dostęp do pamięci dla systemów bez "dopałek" (8MHz i 68000),
RIEBLTT.XIF:                  karty Riebl VME dla Atari TT,
RIEBLSTE.XIF:
                karty Riebl VME dla Atari MegaSTE.

** - karty Riebl w wersji MegaBus nie działają z TOS-em 2.06 ! Adresy używane przez kartę, zajęte są właśnie przez ten system (sypią się bombki). Rozwiązaniem problemu jest zamiana A20 i A21 na karcie RIEBL. Czyli zamienienie pinów 30 i 34. Złącze karty sieciowej jest oddalone od karty na drutach, tak więc zamiana nie jest zbyt skomplikowana. Tak zmodyfikowana karta działa pod TOS-em 2.06, jak i wcześniejszymi wersjami. • PAM's NET - wersja VME

Mimo usilnych starań nie udało mi się uruchomić karty pod TOSem (STING), za to spisywała się ona doskonale pod Linuxem (Debian). Komputer połączony był z Hub'em za pomocą skrętki (do złącza AUI na karcie podłączony jest Transceiver CentreCOM-210TS AUX <> RJ-45). Obecnie karta odpoczywa, jej miejsce w TT-tce zajęła karta graficzna Matrix TC1006.
 • Dialog DigaNet (eLAN)
Karta sieciowa przeznaczona dla komputerów Atari posiadających złącze MegaBus. Karta powstała dla standardu sieci eLAN.
"eLAN - The Industrial Net".
Sieć, która jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom. Dla systemu TOS jest Elan lub Elan-DOS będący implementacją klienta DOS. • PAM's NET (?) - wersja MegaBus !!!
Karta sieciowa na złącze MegaBUS stosowane w serii MegaST. Karta oparta jest na układzie AMD Lance, więc jest duże prawdopodobieństwo, że zadziała ze sterownikami do kart Riebl lub PAM's. Na karcie brak informacji o producencie.


Kwiecień 2012 - karta sprawdzona, działa. Pod STING-iem analogicznie jak karta RIEBL (z listy wybieramy kartę "PAMs EMega").

Istnieje oprogramowanie przeznaczone dla kart PAMs, są to sterowniki TUW-TCP fur PAMs Ethernet Karten. Kolejność plików w katalogu AUTO:
- INETCUST.PRG
- LANCEPAM.PRG
- TUWTCP.PRG
ustawienia sieci zawarte w pliku INETCUST.INF.

Jeżeli chodzi o uruchamianie pod MiNT-em, efekt taki sam jak opisałem przy karcie RIEBL.
LANCE.XIF:        sterownik dla kart PAM's Net VME (TT) i MegaBus.

W obu przypadkach (Riebl i PAM's Net na MegaBus) podczas próby uruchomienia MiNT-a (Cripple MiNT) Atari wiesza się w momencie ładowania sterownika do karty, co widać poniżej.


Lipiec 2012 - z archiwum HYP Chips 'n Chips (Final Release X). Znalazłem informacje na temat zworki na karcie.