JAK SKONFIGUROWAĆ DYSK TWARDY DO PRACY Z
ATARI ST/TT (KROK PO KROKU)


Pierwszy krok to oczywiście fizyczne podłącznie dysku do komputera. W 95% przypadków będzie to dysk SCSI.
Należy zwrócić uwagę na ustawienie ID urządzenia, tak aby było inne od ID urządzeń już podłączonych, czy też kontrolera (najczęściej jest to 7).

Procedurę przygotowania dysku opiszę w oparciu o program HDDriver, który jest chyba najpopularniejszym sterownikiem, a co najważniejsze w dalszym ciągu rozwijanym.

1. Kopiujemy program HDDRIVER.PRG do katalogu AUTO na dysku/dyskietce, z którego obecnie bootujemy komputer.


2. W czasie startu systemu powinien załadować się sterownik (co potwierdza wyświetlający się komunikat). Pod informacją o załadowaniu się HDDriver'a pokażą się wszystkie urządzenia, jakie zostały rozpoznane przez sterownik, w kolejności ich numerów ID. Jeżeli tak nie jest, nie ma powodu do paniki. Może to oznaczać, iż niektóre numery ID nie są rozpoznawane przez program (możemy je włączyć programem konfiguracyjnym - patrz rys. Devices and Partitions).


3. Zakładam, że urządzenia zostały rozpoznane. Uruchamiamy program konfiguracyjny HDDRUTIL.APP


4.Menu tegoż programu przedstawia się następująco:


File - instalacja, deinstalacja, lokalizowanie sterownika dysku hddriver.sys
Harddisk - formatowanie, partycjonowanie, operacje na partycjach
Settings - konfigurowanie opcji sterownika
Tools - dodatki np: wykrywanie urządzeń - Device Check


5. Formatujemy dysk, o ile dysk nie był już wcześniej formatowany. Wybieramy opcję formatowania z menu Harddisk->Format..., a następnie dysk który chcemy sformatować.


6. Kolejny krok to podział na partycje. Analogicznie do poprzedniego kroku
wybieramy opcję partycjonowania z menu Harddisk->Partition..., a następnie dysk na którym chcemy założyć partycje.


7.Teraz dzielimy dysk wedle własnego uznania pamietając o tym jakie ograniczenia narzuca nam system (informacje te możemy uzyskać wybierając opcję "System Limits" z menu Tools).
Reread Old Data - odczytuje aktualny podział dysku
Divide - przydziela do partycji wolną przestrzeń dysku, tak abyśmy podczas podziału nie stracili ani bajta :) - Free: 0.0
Split - dzieli dysk na wskazaną ilość parycji (po równo)
Compatybility - tutaj możemy zdecydować o kampatybilości naszego dysku z wcześniejszymi wersjami systemu TOS, czy też z systemem Windows (patrz rys. Compatibility Options). Pamiętajmy o tym, że wybranie opcji kompatybilności z wcześniejszą wersją systemu, pociąga za sobą ograniczenia tej właśnie wersji, co do wielkości partycji.
Przed wielkością dysku w kolumnie TYPE możemy wpisać oznaczenie systemu plików, jaki ma być zastosowany na tej partycji. Domyślnie są to:
GEM - dla partycji do 32MB
BGM (Big GEM) - powyżej 32MB do... zaleznie od wersji TOS. W wersji 3.0x jest to 512MB,
inne możliwości - patrz rys. "Partition Types" poniżej.8. Jeżeli ustawimy zbyt dużą partycję, lub taką która nie będzie widziana przez nasz system, program poinformuje nas o tym, prosząc o potwierdzenie tej decyzji.


9. Dysk mamy już przygotowany, pozostało zainstalować sterownik hddriver.sys. W tym celu wybieramy pozycję "Install..." z menu File, po czym wskazujemy partycję, na której ma zostać zainstalowany sterownik.


10. Jeżeli nie było błędów, mamy dysk gotowy do użycia. Teoretycznie tak, ale w praktyce często występują różne problemy, choćby ze względu na ilość rozwiązań sprzętowych pozwalających na podłączenie dysku do ST/TT. Wówczas należy zagłębić się w szczegółową konfigurację naszego sterownika. Do tego służą opcje zawarte w menu "Settings".
W General Options możemy m.in. wybrać partycję, z której chcemy bootować komputer.

SCSI Driver

Oczywiście to nie wszystkie pozycje z menu.

Na razie to tyle. W miarę jak moja wiedza i doświadczenia w temacie zaczną się powiększać, będę aktualizował powyższy artykuł.